Değerli sanayicilerimiz;

Değerli sanayicilerimiz;

Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nin yenilenen web sayfasıyla sizlere ulaşmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Türkiye’nin örnek üretim merkezlerinden İnegöl’ün 3. Organize Sanayi Bölgesi olan Yenice OSB, her geçen gün eksiklerini tamamlıyor.

120 hektar alanı kapsayan Yenice OSB’de, ağırlığı mobilya sektörü olmak üzere tekstil ve gıda alanında 31 firma faaliyet gösteriyor ve 2.500 kişi istihdam ediliyor. Doluluk oranı yüzde 35’lerde olan bölgemizde, kanunların ve yönetmeliklerin bize verdiği görev, yetki ve sorumluluklarımız çerçevesinde sanayinin bir disiplin içerisinde üretim yapması için faaliyetlerimizi özveri ile sürdürüyoruz. Sanayicilerimizin elektrik, su, doğalgaz ihtiyaçlarının karşılanması için ilgili kurum ve kuruluşlar ile birlikte yatırımlar yapıyoruz. Diğer taraftan da altyapımızı hızla tamamlıyoruz.

Bölgemizde yatırım yapmak isteyen müteşebbislerin kamu kurum ve kuruluşlarında karşılaştıkları sorunların kısa yoldan mahallinde çözülebilmesi amacıyla, sanayicilerimizin ve girişimcilerimizin sorunlarını dinlemek, gerektiğinde ilgili kurumlarla irtibata geçerek çözüm üretmek, girişimcilere yönelik bilgilendirme, rehberlik ve bölgemizdeki cazip yatırım alanları konusunda tanıtıcı faaliyetlerde bulunmaktayız.

Bilindiği gibi 2 yıllık ıslah OSB çalışmalarının ardından, 2017 yılı Temmuz ayında normal OSB statüsü aldık.  Bölgemizin atık su kanalizasyon altyapısını tamamlandık ve doğalgaz getirdik. Yağmur suyu altyapısını yüzde 70 oranında bitirdik.

Diğer yandan Bölgemizdeki sanayicilerimizin daha ucuz elektrik kullanabilmeleri için dağıtımın Yenice OSB yönetimine geçmesi için girişimlerimizi hızlandırdık. Bu konuda bir süre önce çıkan yasal düzenleme nedeni ile süreç sekteye uğradı. Bu sorunun aşılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ı makamında ziyaret ederek, yaşadığımız mağduriyeti anlattık ve çözüm talep ettik. Bölgemizde elektrik altyapısında bir sorunumuz yok. Biz, elektrik dağıtımının OSB yönetimine geçmesini istiyoruz. Bunu başarırsak, hem sanayicimiz ucuz elektrik kullanabilecek, hem de daha verimli hizmet götürebileceğiz.

Önümüzdeki süreçte, bölgemizin imar planı onayı çözmek istiyoruz. Son aşamaya gelen bu çalışmamız sonrasında, gerekli parsellerde imar uygulamalarını gerçekleştirerek, tarım alanı vasfındaki parseller OSB imarlı arsa vasfına dönüşecek. Sonrasında Bölge Müdürlüğümüzce verilecek inşaat ruhsatları ile Yenice OSB’de doluluk oranı hızla artacak.

Cerrah Sanayi Bölgesi’nin Yenice OSB sınırlarına katılması için Cerrah Sanayici ve İşadamları Derneği ile birlikte ortak bir çalışma yürütüyoruz. Mevzuat çerçevesinde devam eden bu çalışmaları mümkün olduğu kadar hızlandırmak için girişimlerimiz sürüyor. Son olarak, OSB Bölge Müdürlüğü binamızın inşaatını biran önce tamamlayarak sanayicilerimize yerinde hizmet vermek istiyoruz.

Türkiye’nin daha güvenli yarınlara ulaşması için her şeyden önce üretimimizi arttırmalıyız. Bunun için pek çok kuruma olduğu gibi, organize sanayi bölgelerine de önemli görevler düştüğünün bilincindeyiz. Bu anlamda Yenice OSB Yönetim Kurulu olarak diğer kurullarımız, Bölge Müdürümüz ve bütün çalışanlarımızla birlikte öncelikle bölgemiz sanayicisinin, sonra da bütün ülkemize hizmet etme gayreti içerisindeyiz.

Nedim İNCEBAY
Yenice Organize Sanayi Bölgesi
Yönetim Kurulu Başkanı