Yenice Organize Sanayi Bölgesi tanıtım toplantısı, dün İnegöl OSB toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkan Vekili Turgay Yel, İTSO Başkanı Metin Anıl ve Yenice OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altunbaş ile sanayiciler katıldı.

2012’DE YOLA ÇIKILDI

Yenice OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altunbaş, yaptığı konuşmada;

“Yenice Organize Sanayi Bölgemizin, bilgilendirme, tanışma, bir olma, birlik olma toplantımıza katıldığınız için teşekkür ediyorum. 2012 yılında çıkmış olduğumuz bu yolda, statüsü kazanarak belirli bir başarı elde ettik.

Bu 3 yıllık süre zarfında, maddi manevi desteklerini hiç esirgemeyen başta Sayın Valimiz olmak üzere, Sayın Kaymakamımıza, Bursa Milletvekillerimize, İnegöl Belediye Başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odamızın Değerli Başkanına, tüm kamu ve kuruluşlarımıza ve YENSİAD derneğimizin üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

OSB’LER DAHA CAZİP OLACAK

Organize Sanayi Bölgelerinin Türk sanayisinin gelişmesi, modernize olması ve dışa açılması yönünde önemli bir görevi üstlenmiş durumda olduğunun altını çizen Altunbaş;

“Hükümetimiz tarafından da açıkça destek gören OSB’ler, her geçen gün yeni teşvik ve destekler ile çok daha cazip hale gelecektir. Sizlerden gelen bölgemize ait eksik bildirim ve talepleriniz, Yönetim Kurulumuzca değerlendirilmektedir. Bu konuda göstermiş olduğunuz hassasiyet için teşekkür ediyorum.

Bölgemize ait her türlü talebinizi Yönetim Kurulumuza veya Bölge Müdürlüğümüze iletebilirsiniz. Çıkmış olduğumuz bu yolda, sorumluluk bilinciyle birlikte hareket etmeyi umuyor, sanayicilerimizle birlikte bölgemize ve memleketimize hayırlar getirmesini diliyorum” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından Yenice OSB Genel Müdürü Semih İdil, Yenice OSB hakkında bilgiler verdi.

Habere Gitmek İçin Tıklayınız

Orhan-2 köftecisinde düzenlenen iftara Bursa Vali Yardımcısı Bilal Çelik, Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkan Vekili Turgay Yel, İlçe Emniyet Müdürü Şükrü Kaplan, İTSO Başkanı Metin Anıl, OSB yönetimi ile üyeler katıldı.

HEDEFİMİZ IN KALKMASIDIR

Yemeğin ardından bir konuşma yapan Yenice OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altunbaş, “Yenice sanayici ve iş adamları derneğimiz tarafından düzenlenen iftar programımıza hoş geldiniz. Bugün burada, sanayi tesislerimizi, Organize Sanayi Bölgesi bünyesine kazandırmış olmanın haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz. 2012 yılı Nisan ayında başlattığımız girişimlerimizin karşılığını, çok şükür ki Mayıs 2015 yılında aldık. Bu süre zarfında bizlere desteğini esirgemeyen Valimize, Sayın Vali Yardımcımıza, Sayın Kaymakamımıza, Milletvekilimiz Hüseyin Şahin'e, İnegöl Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş'a, Yenice Eski Belediye Başkanı Sayın Haşan Aksu'ya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl'a ve çok değerli sanayici ve iş adamlarımıza teşekkür ediyorum. Bundan sonra ki gayemiz, sürecini ön hızlı bir şekilde tamamlayıp, gerçek bir Organize Sanayi Bölgesi olmaktır. Bu süreçte de değerli devlet erkanından gerekli desteği göreceğimize inanıyorum. sicili alana kadar ki süreçte desteğini esirgemeyen sanayicilerimizin, sürecini tamamlanana kadar desteklerini esirgemeyeceklerini umuyor, daha yapacak çok işimiz olduğunu hatırlatıyor ve bu konuda sanayicilerimizin üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getireceğini ümit ediyorum. Bilmenizi isterim ki, Organize Sanayi Bölgeleri kapsamında, Bursa'dan 8 bölge başvuruda bulunmuş, Yenice Bölgesi 2. Sırada tescil numarasını almıştır. Hedefimiz Bursa da sürecini tamamlayıp Organize Sanayi Bölgesi olan ilk kurum olmaktır. Türkiye çapında sürecini tamamlayıp Organize Sanayi Bölgesi hüviyeti kazanan Trakya Bölgesi Ergene Havzası, bu süreci 1 yıl gibi oldukça kısa bir süre de tamamlamıştır. Bizler de bu hüviyeti mümkün olan en kısa sürede kazanmak ve yatırımlarımızı daha özgüvenli bir şekil de yapmak istiyoruz. En kısa zamanda, sanayicilerimizle ve arazi sahipleri ile fikir alışverişlerinde bulunacağımız toplantılarımızı organize ederek, usul ve şartlarını, Bölge Müdürlüğümüzün ve Sanayicilerimizin üstlenmesi gereken sorumlulukları konuşup tartışacağız. Davetimize katılarak bizleri onurlandırdığınız için teşekkür eder, saygılar sunarım.” Dedi.

OSB OLMASI İÇİN GAYRET GÖSTERECEĞİZ

Belediye Başkan vekili Turgay Yel ise, “Ramazan ayının sonuna geliyoruz. Bu birlik ve beraberliğimizi rabbim artırsın inşallah. Bizleri bir araya getiren sanayicilerimize teşekkür ediyorum. Yenice OSB’nin kurulmasın için önemli çalışmalar yapıldı. Allah nasip ederse Bursa Büyükşehir Belediye meclisinde Yenice OSB’yi İmar komisyonunda görüşeceğiz. İnşallah oradan hayırlı haberler alırız. OSB’den biran önce OSB statüsüne geçmesi için gayret göstereceğiz.” Dedi.

HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLADIK SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Kaymakam Ali Akça da, “Ramazan birlik, beraberlik, yardımlaşma, dayanışma demektir. Çok şükür ülkemiz de Ramazan ayı kendi ruhuna uygun bir şekilde yaşanıyor. İnsanlarımız Cenab-ı hakkın verdiği rızkı başkalarıyla paylaşmayı seviyor. Gerçekten çok kısa bir süre de Yenice OSB arzu ettiği seviyede. Bundan sonra göstereceğiz performansla başındaki o kelimesi kalkacak ve inşallah İnegöl’ün 3. OSB’si olarak çalışma hayatında yerini alacak. Her türlü desteği sağladık sağlamaya devam edeceğiz. Şimdiden hayırlı bayramlar diliyorum.” şeklinde konuştu.

ÇOK KISA ZAMANDA İNŞALLAH GAYRETLER MEYVESİNİ VERECEKTİR

Bursa Vali Yardımcısı Bilal Çelik ise, “İnşallah Yenice OSB bir an önce olmaktan çıkar, gerçek anlam da bir OSB haline gelir. Yenice’de bunla alakalı çalışmalar yaptık. Sanayiciler Yenice de bu işin altyapısını hazırlamış, başvuruları yapmışlardı. En son aşamasında OSB kabul edildikten sonra bu sürece katıldık. 3 aydır beraber çalışıyoruz. Gerçekten iyi bir noktaya geldi. İnşallah çok kısa zamanda OSB olacak. Bizler belli süreler de görevler yapıyoruz. Benim de Bursa’da 5 yılım bitti. Dolayısıyla yaz kararnamesiyle Antalya vali yardımcılığına atandım. Benim içinde bu akşam veda yemeği gibi olmuş oldu. Yenice OSB’nin kısa zamanda olmaktan çıkıp sanayi haline gelmesini temenni ediyorum. Bu birlik ve beraberlik olduğu sürece çok kısa zamanda inşallah gayretler meyvesini verecektir.” dedi.

Habere Gitmek İçin Tıklayınız

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Organize Sanayi Bölgesi kapsamı içerisine alınan Bursa İnegöl Yenice Organize Sanayi Bölgesi'nde sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına Belediye Meclis Salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya İnegöl Belediye Başkan Vekili Turgay Yel, Belediye İmar Komisyon üyeleri ile Yenice 0rganize Sanayi Bölge Müdürü Semih İdil, Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Altunbaş, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Balcı ve Yenice Organize Sanayi Danışmanı Şehir Plancısı Nilüfer Taşan katıldı. Belediye Başkan Vekili Turgay Yel, "Ülkemizde plansız ve kontrolsüz sanayinin çevreye, doğal kaynaklara, insan sağlığına ve sanayicilere vermiş olduğu olumsuz etkileri gidermek adına köklü bazı tedbirlerin alınması için Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) literatürümüze girmiştir. Organize Sanayi Bölgelerinin hayata geçmesiyle bölgedeki hava, toprak ve su kirliliği engellenmiş olmakla birlikte, doğal kaynaklarımızın korunması ve insan sağlığını olumsuz yönde tehdit eden etmenlerin ortadan kalkması, sanayicilerin OSB'lerin avantajlarından yararlanmalarının yanı sıra, geleceğe yönelik olumlu projeksiyonlarda bulunmaları, devlet kurumları açısından, planlı ve düzenli sanayi bölgelerinin ihdası ve uygun sanayi parsellerinin oluşmasıyla, kayıt dışı sanayi faaliyetlerinin ortadan kaldırılarak tam kontrolün sağlanması mümkün olabilecektir" dedi.

Yel, "125 bin metrekarelik bir alanda 30’a yakın firmanın faaliyet gösterdiği Yenice Sanayi Bölgesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Mayıs 2015 tarihinde vermiş olduğu ‘ Organize Sanayi Bölgesi olabilir’ belgesi ile Organize Sanayi Bölgesi kapsamı içerisine girmiştir. Organize Sanayi Bölgesi hakkının kaybedilmemesi için Bakanlığın gerekli şartların yerine getirilmesi için beş yıl süre verdiği, Bakanlığın öngördüğü bu 5 yıllık süreci beklemeden en kısa zamanda istenilen şartları yerine getirerek İnegöl’de 3. Organize Sanayi Bölgesini Yenice’ye kazandırmak istiyoruz” dedi.

Yürütülen bu sürecin sancısız bir şekilde olması için kendilerine düşen ne varsa, yapmaya olduklarını ifade eden Yel, “Bu süreçte kimin üzerine ne düşüyorsa yapması gerekmektedir. Ayrıca kim ne yapacaksa bunlar belirlenerek, koordineli bir şekilde iş bölümüne gidilerek en kısa sürede bu süreci tamamlayıp, Yenice Organize Sanayi Bölgesi’ni hayata geçirelim istiyoruz” diye konuştu. Yenice Organize Sanayi Danışmanı Şehir Plancısı Nilüfer Taşan ise, “Yapılan planlar doğrultusunda yasal mevzuat sınırları içerisinde kalarak, bu projeyi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Dağınık ve plansız sanayinin, planlı sanayi haline getirilmesini sağlamak amacıyla 4562 sayılı OSB Kanununda değişiklik yapılmış, ayrıca 6215 sayılı “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a OSB düzenlemesi ile ilgili bir madde eklenerek bu düzenleme 12 Mayıs 2011 tarih ve 27903 sayılı Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir” diye kaydetti.

Taşan, “Bu yasa çıkartıldıktan sonra, Bursa Bölgesindeki sanayicilerimiz de bu yasanın maddelerine vakıf olduklarından itibaren bu sürece nasıl dâhil olabiliriz tartışması başladı. Bunun üzerine toplam 8 bölge bu yasadan istifade etmek için başvuruda bulundu. 12 Nisan 2012 tarihi son olmak üzere başvuru şartlarına haiz Bursa’daki toplam 8 bölge Bursa Valiliği’ne dilekçe verdiler. Sonradan bu 8 bölgedeki firma yetkilileri dosya hazırlayarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuruda bulundular. İnegöl’de de Cerrah ve Yenice bölgeleri o tarihe kadar başvuru şartlarına haiz kalarak başvuru yapan iki bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakanlığa başvurusunu yetiştiremeyen bölgelerde oldu. Mesela, Orhangazi’de büyük firmaların yer aldığı bir bölge bu süreyi aşarak başvuruda bulunamadı. Bu süreyi kaçıran yerler için ise kesinlikle ek bir süre verilmemiştir” dedi.

Habere Gitmek İçin Tıklayınız